Menu
Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného Napajedla
Základní
umělecká škola
Rudolfa Firkušného
Napajedla

Dechové nástroje - kontroler

Dechový kontroler YAMAHA WX5Dechový kontroler YAMAHA WX5

Elektronický hudební nástroj patřící do skupiny MIDI nástrojů, stejně jako všechny keyboardy. Jeho princip spočívá v tom, že sám o sobě nedává žádný tón, ale vysílá pouze signály o tom, jaká nota má být zahrána, jakou výškou, délkou, sílou, zvukem, efektem....., což je vlastně podstada MIDI systému. Samotné slovo je zkratka názvu Musical Instrumental Digital Interface, což by se dalo přeložit do češtiny jako Digitální propojení hudebních nástrojů. Vysílané informace jsou dále vedeny do zvukového modulu, který je zpracovává a vyhodnocuje. Ve výsledku nám nástroj hraje konkrétními tóny. Zvukové možnosti jsou téměř nekonečné, najdeme zde zvuky prakticky všech dechových nástrojů nejen současných, ale i historických nebo syntetických. Díky tomu, že je to nástroj MIDI, tak jeho možnosti nekončí u výběru zvuku, ale jsou mnohem větší než si jen můžeme myslet.dechový nástroj

Klasický dechový nástroj má tónový rozsah v průměru  2-3 oktávy. WX5 je vybavena hned dvěma oktávovými klapkami a to nejen směrem nahoru, ale i dolů! To znamená, že má zvukový rozsah dvě oktávy nahoru nad základní oktávu a dvě oktávy dolů. Současným stiskem obou oktávových klapek dosáhneme zvýšení (snížení) o další oktávu. Celkem se tedy můžeme pohybovat s tímto dechovým nástrojem v rozsahu sedmi oktáv, tak jako klavír.

Pro snadnější přizpůsobivost je nástroj vybaven dvěma hubičkami:

  • saxofono-klarinetového typu s plátkem
  • typu zobcové flétny bez plátku

dechový nástrojdechový nástroj

Hmaty jednotlivých tónů jsou stejné jako u saxofonu. U klarinetu jsou tyto hmaty stejné v dvoučárkované oktávě a u zobcové flétny se shodují v základních tónech. Tím je prakticky umožněno všem hráčům na dechové nástroje dřevěné velmi rychlou přizpůsobivost k tomuto nástroji.

 

dechový nástroj

Někteří žáci se s tímto novým nástrojem seznamují již prakticky.

dechový nástrojdechový nástrojdechový nástroj

Škola

Kalendář

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Svátek

Svátek má Drahomíra

Partneři