Hudební tábor

Hudební tábor „Návrat do středověku"

Rok se s rokem sešel a tým pedagogů ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích neúnavně připravuje již po sedmnácté hudební tábor. Tentokrát jsme se rozhodli pro téma „Návrat do středověku". Tábor se již tradičně bude konat na okraji buchlovských lesů v rekreačním středisku Relaxx v Čeložnici u Kyjova, a to ve dnech 8.7.2018 - 15.7.2018. Zúčastní se ho 48 dětí, kteří jsou zároveň žáky ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích.

Středověká tématika se bude prolínat do všech táborových programů a aktivit. Celý týden bude také probíhat celotáborová hra o hanzovních městech, která bude pro děti v mnohých směrech naučná a zároveň bude podporovat zdravou soutěživost dětí. O autenticitu středověkých faktů a navození té správné atmosféry se postará pan učitel Dan Čtvrtlík, který současně studuje historii na vysoké škole. Již teď můžu prozradit, že za námi přijede návštěva ze středověku a my se naopak za středověkem vypravíme...

Při výběru repertoáru jsme v prvé řadě vycházeli z nástrojových a interpretačních možností táborového orchestru. Bude upřednostňován repertoár se středověkou tématikou a také skladby s prvky fantasy světa a pohádek. Nebráníme se žádnému žánru, proto jsme do repertoáru zařadili jak hudbu orchestrální, tak i popovou nebo metalovou. 

Pokud Vás bude zajímat, jak to všechno dopadlo, navštivte již tradiční koncert táborového orchestru na podzim letošního roku.

vedoucí tábora Mgr. Hana Tomšů

 ********************************************************************************************************** 

LEGENDY SE VRACÍ

Hudební tábor ZUŠ R. Firkušného 2017

Hudební tábor se konal 9. - 16.7. jako vždy v Čeložnici u Kyjova, rekreačním středisku Relaxx. Učitelé a zdravotnice Eliška Mifková pečovali o děti a starali se o program. Některé programové prvky jsou stabilní a byly už mnohokrát popsány, např. dopolední nacvičování repertoáru. Také karneval nebo noční hra jsou stálicemi na programu, pouze se mění zadání.

"Noc legend" - noční hra v okolí tábora vedla kolem docela mysteriózního místa věčného odpočinku řady hudebních osobností. Bůhví, kde se ve zdejší krajině vzalo. Karneval navštívily samé legendární osobnosti světové populární hudby. Lze odpřisáhnout, že taková kumulace hvězd na několika metrech čtverečních se ještě nikdy nekonala a zasloužila by zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Při znalostní soutěži táborníci poznávali podle obrázků nebo slovní nápovědy známé zpěváky, ale tentokrát se setkali i s hvězdami literárního nebo filmového nebe. Jedno odpoledne bylo věnováno výrobě nápisů jmen známých skupin a zpěváků, které se moc povedly a poslouží jako kulisa na koncertě TÁBOROVÉHO ORCHESTRU.

Jaké jsou obecné představy o životě hvězd? Mnohým připadá, že jde jen o koktejlové večírky s tancem, provoněné pečenými selátky a skropené sprškami vody z nádherně modrých bazénů, to vše ve společnosti krásných dívek v plavkách. Nic z toho nám na táboře nechybělo. Opékání špekáčků, tancování, soutěž o nejlepší koktejl, koupání v místním bazénu včetně turistického výletu na přírodní koupaliště v Bohuslavicích.

Výlet do Rajhradu nedaleko Brna se ukázal také dobrou volbou. V klášteře se zde nachází Památník moravského písemnictví a hned vedle Záchranná stanice dravých ptáků. Dozvěděli jsme se něco nového o zrodu papíru a historii knihy. Na starý pergamen a jiné vzácnosti jsme si zde mohli i sáhnout. Stejně tak jsme si mohli pohladit po zajímavé prohlídce i dravé ptáky.

"Kapfest". Za jednu z nejzdařilejších akcí lze považovat večer, při kterém děti vytvořily kapely a komorní seskupení jakéhokoli druhu a předvedly svá vystoupení kamarádům. Tento program byl avizován ve škole už dlouho před táborem, bylo možné se na něj připravit. Výsledek byl strhující, celý tábor se fantasticky bavil.

Stejně přitažlivý byl i večer, který nese podtitul ,družina baví družinu'. Děti dostaly do každé družiny notebook s hudebním materiálem. Ten podle svých představ sestříhaly do ucelené skladby a na tuto skladbu vytvořily taneční vystoupení.

Na závěr tábora děti absolvovaly brannou hru, došlo na vyhodnocení pořádku a opět přišlo na přetřes, že týden uběhl jako voda a tábor by klidně mohl být delší...
 
Lenka Hanáčková, hlavní vedoucí tábora
 

 Legendy v Čeložnici